Soru Bankası Seçimi ve TYT Matematik Soru Bankası

Bu içeriğimizde soru bankası seçiminde dikkat etmeniz gereken noktalara dikkat çekilmiştir.

Soru Bankası Seçimi ve TYT Matematik Soru Bankası

  ÖSYM 2020 YKS sınavında TYT Matematik soru tipini büyük oranda değiştirerek anlama ve yoruma dayalı bir sınav sistemine geçiş yaptığını büyük oranda göstermiş oldu. Yeni tarz TYT Matematik sorularını zorlanmadan çözebilmek için hazırlık döneminde bu sisteme göre hazırlanmış TYT Matematik Soru Bankalarına yönelmek gerekmektedir. Kaynak kitap ve soru bankası seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır;
  • Müfredata Uyumluluk
Soru bankası seçimi yapılırken müfredat uyumluluğu çok önemlidir. Müfredattan kaldırılmış konuların olmaması, soru gelme olasılığı bulunmayan soru tiplerinin çıkarılmış olması veya daha az yer verilmesi, yeni konuları bulundurması gibi noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Soru bankasının müfredata uyumlu olmaması durumunda vakit kaybı kaçınılmaz olacaktır.
  • Seviye:
Soru bankasının zorluk seviyesi de TYT-AYT hazırlık öğrencisi için önemli konulardan biridir. Soru bankasının seçimi içinde bulunan soruların zorluk seviysine ve hazırlanan öğrencinin durumuna göre yapılmalıdır.
  • Çeşitlilik:
Bir kitap seçilirken dikkat edilmesi gereken hususlardan biriside soru çeşitliliği konusundaki zenginliğidir. İçerisinde bulunan soruların kaliteli ve tür bakımından zengin olması gerekmektedir. TYT-AYT hazırlık öğrencisi farklı soru türlerini görerek hepsine hazır olmalıdır.
  • Çözüm Desteği:
Kitabın içerisinde bulunan soruların çözüm desteğinin olması hazırlanan öğrenci için mühim bir konudur. Çözemediği sorularda online olarak destek alabileceği veya soru çözüm videosunu izleyebileceği kaynaklara yönelmesi gereklidir. Özellikle hazırlık aşamasında soruların çözülmeden atlanması olumsuz etkiler bırakmaktadır.
  • Kitap Tasarımı:
Günümüzde birçok konuda olduğu gibi soru bankası kitaplarında da tasarımlar önemli bir hal almıştır. Öğrenciyi sıkmayacak bir tasarıma sahip olması, anlaşılır olması ve okunaklı olması gibi kriterlere dikkat edilmesi gerekmektedir.
Bir Önerimiz Var: TYT MATEMATİK SORU BANKASI
Kafa Dengi Yayınları’nın çıkarttığı soru bankaları, denemeler ve yardımcı kitaplar bu konular dikkate alınarak hazırlanmaktadır. ÖSYM’nin yeni tarzına göre hazırlanmış TYT Matematik Soru Bankası | Yeni Tarz kitabı öğrencilerin ihtiyacını fazlasıyla karşılamaya yetmektedir. İçerisinde bulunan soruların özenle hazırlanıp, birçok hocanın süzgecinden geçerek kitaba girmesi, YKS sınavlarında ki soru benzetmesi başarısından gayet iyi bir şekilde anlaşılmaktadır. TYT Matematik Soru Bankası kitabını tercih etmenize yardımcı olacak, yukarıda ki kriterlere uyumluluğu haricinde birkaç özellikten bahsedeceğiz; Kitabın içerisinde bulunan sorularla senkronize şekilde ilerleyen Youtube konu anlatımları bulunmaktadır. Youtube video platformu KafaDengi TV kanalında TYT Matematik oynatma listesine girildiğinde kitaptaki tüm konuların eğitim videoları karşınıza çıkacaktır. TYT Matematik Soru Bankası kitabını tercih etmenizi sağlayacak başka bir ekstra özellik ise Siber Öğrenci Koçu uygulamasıdır. Siber Öğrenci Koçu mobil uygulamasını indirip testleri çözerken sanal optiği doldurabilirsin. Test sonunda yanlış yapılan veya boş bırakılan soruların çözümleri sayfa başında bulunan QR kod okutularak izlenebilmektedir. Siber Öğrenci Koçu uygulamasında doldurulan sanal optik ilerleyen zamanlarda akademik check up yapacak ve hangi konularda eksiğiniz varsa onları size bildirecektir. Hatta bazı zamanlarda niçin boş bırakıp niçin yanlış yapıldığını söyleyecektir.